Petorici osumnjičenih za „rušenje ustavnog poretka“ u Republici Srbiji Viši sud u Beogradu odredio je u petak (27. jun) pritvor do 30 dana.
Jednom od osumnjičenih, Srđanu G, određena je mera kućnog pritvora uz elektronski nadzor, piše portal N1.
Prethodno su u Višem javnom tužilaštvu u Beogradu u četvrtak saslušani Ivan Matović, Novica Antić, Branko M, Aleksandar I, Vidan K i Srđan G. koji se terete da su pripremali nasilnu promenu vlasti u Republici Srbiji, a dvojica od njih i da su neovlašćeno nosili vatreno oružje.
Svi osumnjičeni negirali su izvršenje krivičnog dela.
Tužilaštvo je nakon saslušanja sudiji za prethodni postupak Višeg suda u Beogradu predložilo da osumnjičenima odredi pritvor „da ne bi u kratkom vremenskom periodu ponovili krivično delo“.
Šestorici osumnjičenih se na teret stavlja krivično delo Pripremanje dela protiv ustavnog uređenja i bezbednosti Srbije iz člana 320. u vezi krivičnog dela Pozivanje na nasilnu promenu ustavnog uređenja iz člana 309. Krivičnog zakonika.
Ivan Matović i Branko M. terete se i za krivično delo Nedozvoljena proizvodnja, držanje, nošenje i promet oružja i eksplozivnih materija iz člana 348. Krivičnog zakonika.
Za šta su optuženi
Kako tvrdi Tužilaštvo, postoje osnovi sumnje da su osumnjičeni 21. juna 2025. godine održali sastanak u jednom hotelu u Kraljevu i „planirali nasilnu promenu vlasti u Republici Srbiji“.
„Oni su dogovarali da se ne vraćaju kući dok ‘ne pobiju ili ne unište’ predstavnike državnih institucija, te najavljivali upotrebu vatrenog oružja, dogovarali napad na pripadnike policije u cilju ražoružavanja istih, te nasilan upad u zgradu Vlade RS i druge institucije, kao i medijske kuće Radio televizija Srbije, Hepi i Informer“, tvrdi Tužilaštvo.
Takođe, prilikom zaustavljanja od strane policijskih službenika 25. juna 2025. godine u vozilu marke „Škoda“ kojim je upravljao Matović, u torbici koja se nalazila na suvozačevom sedištu, pronađen je pištolj marke CZ 765, brušenog serijskog broja, sa okvirom u kojem se nalazilo 7 komada metaka i fabrička kutija sa 25 komada pripadajuće municije, navode oni.
U kući u kojoj boravi Branko M. u Kragujevcu prilikom pretresa je pronađena puška, devet kutija sa ukupno 135 puščanih metaka, kao i još dva puščana metka i dva pištoljska metka.
Medijska hajka
Međutim, hapšenje šestorice osumnjičene za navodno „rušenje ustavnog poretka“ ispraćeno je tabloidnom histerijom. Kao u slučaju aktivista uhapšenih uoči 15. marta, i ovog puta su prorežimske televizije koordinisano objavile snimke kafanskog razgovora osumnjičenih, predstavljajući to kao apsolutni dokaz da su u pitanju nasilnici i teroristi koji su pripremali napad na sopstvenu državu.
„Gotovo identično bilo je i kada je moja mama uhapšena samo dan pred 15. mart“, rekao je za „Vreme“ Milan Čanak, sin Marije Vasić, profesorke sociologije Jovine gimnazije u Novom Sadu uhapšene u akciji uoči 15. marta. „Ovo je apsolutno isti scenario – hapse ljude i blate da bi zastrašili svakoga ko pomisli ko da izađe na Vidovdan na protest. Strah je ono čime Vučić vlada.“
I sada među uhapšenima ima istaknutih imena. Tu su opozicioni odbornik u Kraljevu Ivan Matović, kao i bivši predsednik Vojnog sindikata Srbije Novica Antić. Antić je u znak protesta zbog privođenja, kako je u četvrtak saopštio njegov advokat Ivan Ninić, stupio u štrajk glađu.
Kako je rekao Ninić, da biste dokazali da je neko vršio krivično delo protiv ustavnog uređenja, morate da pokažete da imaju želju, svest, načine za to, da su na tom sastanku u toj bašti u Kraljevu pravili konkretne dogovore za konkretan događaj.
„A da li vama sadržaj tog razgovora objavljenog upućuje na pripremu nekog krivičnog dela ili na svaki razgovor koji svi mi vodimo u kafićima i kafanama“, upitao je Ninić.
A dok javnost rasptavlja o opravdanosti ovakvih hapšenja, država poručuje – tu nije kraj. Kako je rekla predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić, u narednim danima još ljudi završiće iza rešetaka. Isto je poručio i predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević.
Izvori: N1/Vreme